FANDOM


Formula E -kausi 2020 on Formula-sarjan seitsemäs maailmanmestaruuskausi. Kaudella ajetaan 12 osakilpailua. Alendrea Bias lähtee kauteen hallitsevana kuljettajien maailmanmestarina ja Kläterhäm hallitsevana valmistajien maailmanmestarina.

Tallit ja kuljettajat Muokkaa

# Talli Lyhenne Kuljettajat Pisteet Pts.ero
1. Qruut Stûrin Salamat STS Qruut Luich Hæmilton 171
Jeylanti Matias Laëc
2. Wales Tessa Racing TES Wales Lloyd Everton 154 –17
Saint Martini Im Thebest
3. Ormolv Irkutsk Power IKP Ormolv Fedot Asenov-Isnev 148 –23
Ormolv Akim Velsev
4. Pakistad Stursus STU Pakistad Vernie Porel 147 –24
Pakistad Losama Bin Aden
5. Kyporia Sarissa SAS Kyporia Alendrea Bias 143 –28
Kyporia Mateos Liat
6. Jeylanti European Racing Team ERT Jeylanti Martin Lemaitre 136 –35
San Paola José Reynn
7. Khalifornia Kläterhäm KLÄ Khalifornia Ville Valtonto 132 –39
Khalifornia Keekke Ruusbäri
8. Katistan Formula-Katistan FK Katistan Mihail Schumakker 125 –46
Katistan Dimitri Halokovits
9. McLarenRipoff MLR Nico Ripoff-Rosberg 56 –115
Kimi Ripoff-Räikkönen

Kuljettajat ja osakilpailut Muokkaa

# Kuljettaja Talli Pisteet Pts.ero
1. Jeylanti Matias Laëc STS 128
2. Pakistad Vernie Porel STU 113 –15
3. Wales Lloyd Everton TES 101 –27
4. Ormolv Akim Velsev IKP 99 –29
5. Jeylanti Martin Lemaitre ERT 93 –35
6. Kyporia Alendrea Bias SAS 84 –44
7. Khalifornia Ville Valtonto KLÄ 79 –49
8. Katistan Dimitri Halokovits FK 63 –65
9. Katistan Mihail Schumakker FK 62 –66
10. Kyporia Mateos Liat SAS 59 –69
11. Saint Martini Im Thebest TES 53 –75
11. Khalifornia Keekke Ruusbäri KLÄ 53 –75
13. Ormolv Fedot Asenov-Isnev IKP 49 –79
14. Qruut Luich Hæmilton STS 43 –85
14. San Paola José Reynn ERT 43 –85
16. Nico Ripoff-Rosberg MLR 41 –87
17. Pakistad Losama Bin Aden STU 34 –94
18. Kimi Ripoff-Räikkönen MLR 15 –113

Kilpailukalenteri Muokkaa

Kilpailu Rata Kilpailupäivä Voittaja
Wales Manchester, Wales Celtic ePrix 6. tammikuuta Mateos Liat - SAS
Qruut Glæsgaúv, Qruut Racing Park Glæsgaúv 8. tammikuuta Mihail Schumakker - FK
Jeylanti Christina, Jeylanti Christina ePrix Track 11. tammikuuta Matias Laëc - STS
Pakistad Lementine, Pakistad Babaras 13. tammikuuta Dimitri Halokovits - FK
Ormolv Irkutsk, Ormolv Agafya 15. tammikuuta Vernie Porel - STU
Khalifornia San Dieko, Khalifornia San Diekon Kaupunkirata 20. tammikuuta Alendrea Bias - SAS
Katistan Katistad, Katistan Minta Kati Raceway Park 25. tammikuuta Vernie Porel - STU
?, Suomi-Ripoff Kymi Ring Ripoff 27. tammikuuta Losama Bin Aden - STU
Ormolv Bratsk, Ormolv Ku'urkil 29. tammikuuta Nico Ripoff-Rosberg - MLR
Khalifornia Austin, Khalifornia Austin FE Track 1. helmikuuta Fedot Asenov-Isnev - IKP
Pakistad Rakarta, Pakistad Mambarata 3. helmikuuta Alendrea Bias - SAS
Wales Exeter, Wales The Royal Track 5. helmikuuta Matias Laëc - STS

Katso myös Muokkaa